Etusivu / Hyvinvointijohtamisen strateginen projekti – kehittämiskoulutus kouluille
Hyvinvointijohtamisen strateginen projekti – kehittämiskoulutus kouluille
- Aika ja kesto
- 31.1.2023 - 14.2.2024
- Kuvaus
Tarvitseeko koulunne tukea strategisen kehittämisprojektin läpiviemisessä? Tässä 2 op laajuisessa koulutuksessa käydään lävitse tehokkaan ja hyvän strategisen kehittämisprojektin toteuttaminen teorian ja käytännön kautta sekä sen onnistunut toimeenpano koulun hyvinvointijohtamisen näkökulmasta. Koulutus toteutetaan osana Rehtori hyvinvoinnin ja osallisuuden johtajana -kokonaisuutta, mutta siihen voi osallistua myös erillisenä. Rehtori hyvinvoinnin ja osallisuuden johtajana -kokonaisuuteen osallistuvat työstävät koulutuksessa Hyvinvointijohtaminen ja monialainen yhteistyö koulussa -osiossa laatimiaan strategisia kehittämisprojekteja ja niiden tuloksien tehokasta ja tuloksellista hyödyntämistä - osallistumalla saat hyödyn myös kollegojen kokemuksista.
- Kohderyhmä
- Rehtorit, apulaisrehtorit, johtajat sekä opettajat, jotka ovat siirtymässä vastuutehtäviin.
- Tavoite
- Koulutuksen tavoitteena on tarjota tutkimusperustaista tietoa ja toimintamalleja koulun oppilaiden ja henkilökunnan hyvinvoinnin ja osallisuuden edistämiseen. Tavoitteena on vahvistaa rehtoreiden osaamista ja valmiuksia kehittää koulujen yhteisöllistä toimintakulttuuria monialaisen yhteistyön kautta.
- Sisältö
- Koulutuksessa käydään lävitse tehokkaan ja hyvän strategisen kehittämisprojektin toteuttaminen teorian ja käytännön kautta sekä sen onnistunut toimeenpano hyvinvointijohtamisen näkökulmasta. Koulutuksessa työstetään osallistujien strategisia kehittämisprojekteja ja niiden tuloksien tehokasta ja tuloksellista hyödyntämistä.
Rehtori hyvinvoinnin ja osallisuuden johtajana -kokonaisuuteen osallistuvat syventävät Hyvinvointijohtaminen ja monialainen yhteistyö koulussa -osiossa laatimaansa kehittämistehtävää ennakointitiedon avulla strategiseksi kehittämisprojektiksi ja tehdään sen toteuttamissuunnitelma.
Koulutuksessa on 2 etäopetuspäivää (hybriditoteutus), joiden päätteeksi vertaisarvioidaan kehittämisprojekteja. Samalla opitaan perustelemaan kehittämisehdotukset ja arvioidaan omaa ja muiden toimintaa kehittämisprosessin suunnittelussa ja toteutuksessa. Laaditut kehittämisprojektit, niiden tulokset ja jatkohyödyntämisen mahdollisuudet esitellään keväällä 2023 osana Hyvinvointijohtaminen ja monialainen yhteistyö koulussa -osion alueellisia päätöspäiviä.
Aikataulu:
31.1.2023 Etänä kaikille ryhmille klo 9-15
14.2.2023 Etänä kaikille ryhmille klo 9-15
Asiantuntija: KTT Riku Oksman, Projektivarikko oy
Koulutus on osa Rehtori hyvinvoinnin ja osallisuuden johtajana -kokonaisuutta. Kokonaisuuteen kuuluvat myös seuraavat osiot, jotka laajentavat osallistujan hyvinvointiosaamista. Näihin osioihin ilmoittaudutaan erikseen.
1. Hyvinvointijohtaminen ja monialainen yhteistyö 6 op
Osio on jo käynnistynyt.
2 Strategia- ja ennakointityökalut osana hyvinvointijohtamista 2 op
Osiossa keskitytään tunnistamaan ja erittelemään erilaisia teoreettisia lähestymisiä strategiseen johtamiseen. Toisaalta hyvinvointijohtamisessa ennakointitiedon hyödyntäminen on tärkeää, jossa johtajan aktiivinen rooli muutosten havainnoinnissa, tulkitsemisessa ja hyödyntämisessä vaikuttaa työyhteisöön ja sen hyvinvointiin. Osiossa määritetään oman koulun kehittämistarpeita ja tuotetaan yhdessä ratkaisumalleja.
Osio koostuu 2 vuorovaikutuksellisesta etäopetuspäivästä (hybriditotetus) sekä välitehtävästä, joka liittyy koko koulutuksen aikaisen kehittämisprosessin jatkamiseen strategia- ja ennakointinäkökulmat huomioiden. Osio toteutetaan yhteisenä etäkoulutuksena syksyllä 2022 Tehtävien tutorointi sekä alueellinen ohjaus tapahtuu paikkakunnittain.
Aikataulu:
11.10.2022 Rovaniemi (etänä Kokkolaan ja Savonlinnaan) klo 9-15 ja
8.11.2022 Rovaniemi (etänä Kokkolaan ja Savonlinnaan) klo 9-15.
Asiantuntija: apulaisprofessori, KTT Pikka-Maaria Laine, Lapin yliopisto
3 Kriisijohtaminen, osallisuus ja yhteisöllisyys osana hyvinvointijohtamista 2 op
Osiossa perehdytään oppilaitosten kriisijohtamiseen, pedagogiseen- ja muutosjohtamisen, työlainsäädäntöön, henkilöstöjohtamiseen ja työorganisaation dynamiikkaan. Osiossa tutustutaan oman johtajuuden ja johtamistyylin tunnistamiseen ja kehittämiseen. Hyvinvointijohtaminen on osa pedagogista johtamista sekä muutosjohtamisen osaamista, jotka korostuvat kriisitilanteissa ja henkilöstön jaksamisen tilanteissa. Osiossa käydäänkin lävitse keskeisintä henkilöstöä osallistavaa henkilöstöjohtamista.
Osio koostuu 2 vuorovaikutuksellisesta etäopetuspäivästä (hybriditotetus). Osiossa tarkastellaan koulujen kriisisuunnitelmia ja tarvittaessa päivitetään niitä osana välitehtäviä. Osio toteutetaan yhteisenä etäkoulutuksena syksyllä 2022. Tehtävien tutorointi sekä alueellinen ohjaus tapahtuu paikkakunnittain.
Aikataulu:
23.11.2022 Kokkola (etänä Rovaniemelle ja Savonlinnaan) klo 9-15 ja
8.12.2022 Kokkola (etänä Rovaniemelle ja Savonlinnaan) klo 9-15
Asiantuntijat: rehtori KM Timo Kettunen ja hyvinvointipäällikkö, HTT Arto Willman, Oulun kaupunki
4 Kiusaamisen ehkäisy osana hyvinvoivaa kouluyhteisöä 3 op
Osiossa perehdytään kiusaamisen ennaltaehkäisyyn, kiusaamisen puuttumismalleihin sekä rehtorin vastuu kiusaamistapauksissa. Samalla tutustutaan henkilöstön hyvinvoinnin ja kiusaamisen ehkäisemisen avaimiin. Asiantuntijaluentojen ja harjoitusten aiheina ovat mm. viestintä ja vuorovaikutus osana toimintakulttuuria, kiusaamisen ehkäiseminen tunnetaitojen ja empatian kehittämisen keinoin konkreettisin harjoituksin, ihmisenä kasvun polku, koulukiusaamisen lainsäädäntö ja moniammatillinen yhteistyö, ratkaisukeskeinen kiusaamistapausten käsittely ja myönteisen ilmapiirin luominen sekä hyvinvoinnin kehittäminen koulussa ennakoivasti.
Osioon sisältyy 3 vuorovaikutuksellista etäopetuspäivää (syyskuu-lokakuu) ja niihin liittyvät välitehtävät. Tehtävät vertaisarvoidaan verkkoalustalla hybridimallilla toteutettuna.
Aikataulu:
14.9.2022 klo 9-15 Savonlinna (etänä Kokkolaan ja Rovaniemelle)
27.9.2022 klo 9-15 Savonlinna (etänä Kokkolaan ja Rovaniemelle)
5.10.2022 klo 9-15 Savonlinna (etänä Kokkolaan ja Rovaniemelle)
Asiantuntijat: rehtori, KM Mikko Lumme ja Lukuliikekoordinaattori, KM Pia Lumme, Finnoschool oy 2 op
- Kurssille mahtuu
- 15
- Ilmoittautuminen avoinna
- 30.6.2021 00:00 - 23.1.2023 23:59
- Hinta ja maksutiedot
- Koulutus on opetushallituksen kustantamaa opetushenkilöstön täydennyskoulutusta ja opetuksen sekä materiaalin osalta maksutonta. Osallistujat vastaavat itse lounas-, matka- ja majoituskuluista.
- Yhteistyössä
- Yhteyshenkilöt Rovaniemellä ja Kokolassa:
Lapin yliopiston Koulutus- ja kehittämispalvelut: kehittämisen asiantuntija Esa Posio, [email protected], p. 040 4844 074
Kokkolan yliopistokeskus Chydenius: suunnittelija Anette Skog, [email protected], p. 040 7476 378
- Yhteyshenkilö
- Koulutusasiantuntija Ulla Peräkorpi, 044 773 0999, [email protected]
- Paikka
- Koulutuspäivät toteutetaan pääsääntöisesti hybridinä, jolloin kouluttaja on yhdellä paikkakunnalla ja tämän koulutus lähetetään muille paikkakunnille., Savonlinnan ryhmä: Kesäyliopisto, Puistokatu 5 57100 Savonlinna